خانه / دسته‌بندی نشده / معرفی گرایش سیستم های انرژی

معرفی گرایش سیستم های انرژی

یکی از گرایش های رشته مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و جدیدا در مقطع کارشناسی گرایش سیستم های انرژی می باشد. بسیاری از دانشجویان پس از کنکور کارشناسی ارشد علاقه مند به کسب اطلاعاتی در مورد این گرایش و نیز بازار کار آینده آن می باشند. در این مقاله معرفی مختصری در مورد این گرایش ارائه خواهیم کرد . لازم به ذکر است که این مطالب بیان نظرات و تجربیات شخصی بوده و قبول آنها بدون راستی آزمایی خواننده مناسب نمی باشد.
سیستم های انرژی در ایران در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری قدمتی ۱۰ تا۲۰ ساله دارد ولی تا همین چهار پنج سال پیش بسیاری از ارگانهاو ادارات و حتی افراد شناختی از این سیستم نداشته اند. حتی در سیستم پلیس +۱۰ این گرایش به عنوان گرایشی از رشته مکانیک وجود نداشت و دانشجویان برای گرفتن معافیت به تحصیلی به زحمت می افتادند. ولی امروزه به لطف سیاست های هدفمندی یارانه ها و توسعه انرژی های نو این گرایش مطرح و شناخته شده است. اولین دانشگاهی که در ایران این رشته را به صورت جداگانه تاسیس و مدرک سیستم های انرژی به فارغ التحصیلان ارائه می دهد دانشگاه صنعتی شریف است که با تاسیس دانشکده انرژی در ضلع شمالی خود دو گرایش سییستم های انرژی و هسته ای را صاحب دانشکده مجزا ساخت. این رشته با سه گرایش فناوری انرژی ، سیستم انرژی و انرژی و محیط زیست همرا می باشد. در گرایش فناوری انرژی دانشجویان در زمینه هایی مانند بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان و صنعت ، سیستم های تبدیل انرژی پیشرفته ، سیستم های تولید همزمان CHP، کارایی سیستم های انرژی نو (بادی ،خورشیدی، زمین گرمایی و …) می باشد. در گرایش سیستم انرژی دانشجویان به فعالیت هایی مانند مدلسازی عرضه و تقاضای انرژی در محدوده خاص جغرافیایی و یا پروژه هایی در زمینه کلان انرژی مانند سیاست گذاری برای آینده انرژی کشور می پردازند. در گرایش انرژی و محیط زیست همان طور که از نام آن پیدا و معلوم است پروژه هایی برای حفظ محیط زیست و کاهش آثار زیان بار بمصرف انرژی و یا استفاده از پسماندها به عنوان منبع حرارت و یا تبدیل آنها به سوخت قابل تعریف است.
همان گونه از توضیحات داده شده معلوم است زمینه های فعالیت گفته شده صرفا مکانیک نبوده و دانشجویان رشته برق و شیمی و فیزیک نیز می توانند در این گرایش فعالیت داشته باشند و جزو انتخاب های این دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد رشته سیستم های انرژی وجود دارد.
دانشجویان در این رشته با دروسی متفاوت از دروس دوره کارشناسی خود رو به رو خواهند بود و بعضا ارتباط کمی بین این دروس و دروس مقطع کارشناسی حس خواهند کرد. در مجموع دروس در این رشته ساده تر بوده و دانشجویان مشکلی برا ی فهم و گذراندن این دروس نخواهند داشت.
در مجموع دانشجویان مکانیک در این رشته با دیدگاه متفاوتی نسبت به گرایشات روبه رو خواهند بود. نزدیک ترین گرایش به سیستم های انرژی ، تبدیل انرژی می باشد که دانشجویان بایستی با استفاده از روش های آزمایشگاهی و یا عددی پدیده ها و رفتارهای فیزیکی مانند احتراق ، انواع جریان ها،موتورها و … را مدلسازی و بررسی نمایند. در سیستم های انرژی دیدگاه نزدیک به مهندسی صنایع خواهد داشت و دانشجویان سیستم هایی مانند نیروگاه ، کارخانه سیمان،کارخانجات فولاد وپالایشگاهی و یا ساختمان های اداری را مدلسازی و بررسی می نمایند و هدف بهینه کردن کل مجموعه برای داشتن بشترین منفعت اقتصادی خواهد بود.
دانشجویان در این رشته چیزی را از دست نخواهند داد و به نظر من در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب مناسبی خواهد بود. ضمن آن که بسیاری مشترکات بین این گرایش و تبدیل انرژی وجود دارد و دانشجو می تواند با تعریف پروژه در زمینه انرژی نو به نوعی تبدیل انرژی را نیز تجربه نماید چرا که هم اکنون بسیاری از اساتید گرایش تبدیل و کنترل و طراحی کاربردی موضوعاتی در زمینه انرژی نو تعریف نموده و کار می کنند.

درباره ی smrk

همچنین ببینید

انجام پروژه های بهینه سازی ترمودینامیکی با متلب

انجام پروژه های کدنویسی ترمودینامیکی و سیالاتی با استفاده از نرم افزار متلب تلفن ۰۹۳۶۷۰۱۳۷۵۱ ...

یک دیدگاه

  1. Superior thinking deoetsnratmd above. Thanks!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>